Exchange 2010 data ostatniego dostępu do skrzynki

This post is also available in: angielski

 

Czasami potrzebujemy się dowiedzieć kiedy ostatnio ktoś logował się do swojej skrzynki.
Jak to zrobić ?
Odpowiedź jest z pozoru prosta, wystarczy użyć polecenie Get-MailboxStatistics

Aby wyświetlić czas ostatniego logowania do skrzynki wystarczy wpisać w EMS:

Get-MailboxStatistics JSmith | select DisplayName, LastLogonTime

 

W przypadku skrzynek współdzielonych dobrze jest również wyświetlić konto za pomocą którego nastąpiło logowanie do skrzynki:

Get-MailboxStatistics JSmith | select DisplayName, LastLogonTime, LastLoggedOnUserAccount

 

Jeżeli chcemy wyświetlić informacje dla wszystkich skrzynek znajdujących się na danym serwerze lub w danej bazie łączymy powyższe polecenie z Get-Mailbox którego wynik przekierowujemy do Get-MailboxStatistics.

Poniższy przykład powoduje wyświetlenie czasu ostatniego logowania dla wszystkich skrzynek znajdujących się na serwerze MX01:

Get-Mailbox -server MX01 -ResultSize Unlimited | Get-MailboxStatistics | sort LastLogonTime select DisplayName, LastLogonTime, LastLoggedOnUserAccount

 

Jeżeli na naszym serwerze mamy dużo skrzynek dobrze jest taki wynik zapisać do pliku .csv gdzie będziemy mogli dowolnie sortować, filtrować i przeglądać otrzymane dane.

Na końcu powyższego polecenia wystarczy dodać:

| Out-File d:\scripts\LastLogon_Report.csv

 

Dlaczego na początku napisaliśmy, że odczytanie ostatniego czasu logowania jest z pozoru proste ?

Dlatego, że czas LastLogonTime jest również aktualizowany przez odczytywanie poczty za pomocą wszystkich urządzeń. Dlatego wystarczy, że ktoś zostawi włączony komputer z Microsoft Oultook który co pewien czas odpytuje serwer, lub ma ustawione na telefonie komórkowym lub tablecie sprawdzanie poczty. Wówczas każde takie odpytanie przez urządzenie będzie generowało aktualizację pola LastLogonTime co nie oznacza że użytkownik świadomie zalogował się do skrzynki.

 

 

Print Friendly
Otagowany , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>