Outlook 2013 zmiana domyślnej ścieżki do pliku .ost (.pst)

Po zainstalowaniu nowego Office 2013 Preview i uruchomieniu Outlook 2013 okazało się że nowy Outlook tworzy nowy plik .ost nie korzystając ze starego i dodatkowo tworzy go w domyślnej lokalizacji czyli:

C:\Users\%username%\AppData\local\Microsoft\Outlook\

W Outlooku 2010 którego używałem do tej pory, pliki poczty miałem przekierowane na partycję D gdzie dysponowałem większą ilością wolnego miejsca niż na partycji C.
Niestety po zainstalowaniu Outlooka 2013, pobrał on sobie konfiguracje konta z Outlooka 2010 jednak nie chciał pobrać informacji gdzie ma utworzyć nowy plik .ost dlatego utworzył go w domyślnej lokalizacji.

Co ciekawe również  jeżeli utworzymy poprzez Control Panel –> Mail nowy profil dla Outlooka, Outlook 2013 go nie widzi, natomiast Outlook 2010 jak najbardziej.

Niestety moje wolne miejsce na partycji C szybko znikało dlatego musiałem szybko znaleźć rozwiązanie jak przenieść plik .ost na partycje D.

Rozwiązanie wygląda następująco:
Środowiskiem jest Windows 7 wersja językowa PL, zainstalowany Office 2010 z Outlookiem 2010 którego nie chciałem odinstalowywać, do tego doinstalowany Office 2013 też oczywiście z Outlookiem 2013.

Otwieramy rejestr systemu Windows – Regedit.
Przechodzimy do:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Office\15.0\Outlook

gdzie tworzymy „wartość ciągu rozwijalnego” (REG_EXPAND_SZ) o nazwie ForceOSTPath i wpisujemy do niej nową lokalizację dla pliku .ost, oczywiście lokalizacja ta musi istnieć. Przykładowo D:\mojapoczta\

Możemy również utworzyć taki sam klucz dla ForcePSTPath z nową ścieżką.

Zamykamy Regedit, przechodzimy do Panelu Sterowania –> Poczta (32-bitowy), w okienku wybieramy Pokaż Profile i zaznaczamy opcję Monituj o profil który ma być używany.

Zamykamy okno poczty, otwieramy naszego Outlooka 2013.
Podczas startu pojawia się okienko z pytaniem który profil ma zostać uruchomiony, wybieramy New.. i tworzymy nowy profil w Outlooku.

Po utworzeniu profilu, zamykamy Outlooka 2013 i ponownie uruchamiamy, plik .ost lub .pst zostanie automatycznie utworzony w lokalizacji podanej w ForceOSTPath.

Ciekawe jest to, że jeżeli przejdziemy teraz do Panelu Sterowania –> Poczta (32-bitowy) i wybierzemy Pokaż Profile, nie zobaczymy profilu utworzonego za pomocą Outlooka 2013.
Niemniej jednak będziemy mogli go wybierać z poziomu Outlooka przy jego starcie lub zaznaczyć aby uruchamiał się jako domyślny profil.
Możemy również utworzyć skrót do Outlooka 2013 w którym podamy ścieżkę jak poniżej na końcu wpisując nazwę utworzonego profilu:

„C:\Program Files\Microsoft Office 15\root\office15\outlook.exe” /profile nazwa_profilu

Dzięki temu Outlook będzie przy starcie ładował utworzony profil.

Być może cała sytuacja nie miała by miejsca gdybym najpierw odinstalował z komputera Microsoft Office 2010, ja jednak nie chciałem tego robić ze względu że Microsoft Office 2013 jest dopiero wersją Preview

Print Friendly
Otagowany , , , , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>