Po zainstalowaniu nowego Office 2013 Preview i uruchomieniu Outlook 2013 okazało się że nowy Outlook tworzy nowy plik .ost nie korzystając ze starego i dodatkowo tworzy go w domyślnej lokalizacji czyli:
C:\Users\%username%\AppData\local\Microsoft\Outlook\
W Outlooku 2010 którego używałem do tej pory, pliki poczty miałem przekierowane na partycję D gdzie dysponowałem większą ilością wolnego miejsca niż na partycji C.
Niestety po zainstalowaniu Outlooka 2013, pobrał on sobie konfiguracje konta z Outlooka 2010 jednak nie chciał pobrać informacji gdzie ma utworzyć nowy plik .ost dlatego utworzył go w domyślnej lokalizacji.
Co ciekawe również jeżeli utworzymy poprzez Control Panel –> Mail nowy profil dla Outlooka, Outlook 2013 go nie widzi, natomiast Outlook 2010 jak najbardziej.
Niestety moje wolne miejsce na partycji C szybko znikało dlatego musiałem szybko znaleźć rozwiązanie jak przenieść plik .ost na partycje D.
Rozwiązanie wygląda następująco:
Środowiskiem jest Windows 7 wersja językowa PL, zainstalowany Office 2010 z Outlookiem 2010 którego nie chciałem odinstalowywać, do tego doinstalowany Office 2013 też oczywiście z Outlookiem 2013.
Otwieramy rejestr systemu Windows – Regedit.
Przechodzimy do:
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Office\15.0\Outlook
gdzie tworzymy „wartość ciągu rozwijalnego” (REG_EXPAND_SZ) o nazwie ForceOSTPath i wpisujemy do niej nową lokalizację dla pliku .ost, oczywiście lokalizacja ta musi istnieć. Przykładowo D:\mojapoczta\
Możemy również utworzyć taki sam klucz dla ForcePSTPath z nową ścieżką.
Zamykamy Regedit, przechodzimy do Panelu Sterowania –> Poczta (32-bitowy), w okienku wybieramy Pokaż Profile i zaznaczamy opcję Monituj o profil który ma być używany.
Zamykamy okno poczty, otwieramy naszego Outlooka 2013.
Podczas startu pojawia się okienko z pytaniem który profil ma zostać uruchomiony, wybieramy New.. i tworzymy nowy profil w Outlooku.
Po utworzeniu profilu, zamykamy Outlooka 2013 i ponownie uruchamiamy, plik .ost lub .pst zostanie automatycznie utworzony w lokalizacji podanej w ForceOSTPath.
Ciekawe jest to, że jeżeli przejdziemy teraz do Panelu Sterowania –> Poczta (32-bitowy) i wybierzemy Pokaż Profile, nie zobaczymy profilu utworzonego za pomocą Outlooka 2013.
Niemniej jednak będziemy mogli go wybierać z poziomu Outlooka przy jego starcie lub zaznaczyć aby uruchamiał się jako domyślny profil.
Możemy również utworzyć skrót do Outlooka 2013 w którym podamy ścieżkę jak poniżej na końcu wpisując nazwę utworzonego profilu:
„C:\Program Files\Microsoft Office 15\root\office15\outlook.exe” /profile nazwa_profilu
Dzięki temu Outlook będzie przy starcie ładował utworzony profil.
Być może cała sytuacja nie miała by miejsca gdybym najpierw odinstalował z komputera Microsoft Office 2010, ja jednak nie chciałem tego robić ze względu że Microsoft Office 2013 jest dopiero wersją Preview