Exchange 2013 SP1 co nowego

This post is also available in: angielski

O wydaniu Service Pack 1 dla Microsoft Exchange 2013 informowaliśmy niedawno.
Napisaliśmy też tam co nieco na temat nowych rzeczy jakie wprowadza SP1.

Teraz poraz napisać coś więcej:

Exchange Admin Center Command Logging

Jest to jedna z bardziej oczekiwanych funkcjonalności jakiej brakowało w Exchange 2013. Administrując Exchange 2010 przyzwyczailiśmy się do korzystanie z Powershell-a oraz tego, że w konsoli Exchange Management Console dla każdej operacji mogliśmy podglądnąć jej wykonanie za pomocą Powershell-a.
Na szczęście Microsoft zwrócił również na to uwagę i w SP 1 funkcjonalność ta została przywrócona.

Aby wyświelić składnie polecenia Powershell dla operacji wykonanej w EAC wystarczy w prawym górnym rogu wybrać znak ? „pytajnika” i z menu wybrać Show Command Logging

ShowCommandLogging1

ShowCommandLogging

 

Support for Windows Server 2012 R2

Kolejną zmianą wprowadzaną przez SP1 dla Exchange 2013 jest wspieranie systemów Microsoft Windows Server 2012 R2

Better text editor in OWA

W OWA mamy do dyspozycji lepszy edytor pozwalający na tworzenie wiadomości tak jak ma to miejsce w przypadku SharePoint. Dostępne są nowe formatowania, opcje wklejania, tworzenie i modyfikacja tabel

S/MIME support for OWA

Do OWA powróciła możliwość uzywania S/MIME, która to ostatnio była dostępna w Exchange 2010, natomiast w Exchange 2013 RTM już jej nie było.

Edge Transport Server Role

Microsoft również postanowił przywrócić rolę Edge Transport, która to była dostepna dla Exchange 2010, a jak wiadomo w Exchange 2013 RTM już jej nie zaplanowano.
Jest to jedna z najrzadziej instalowanych ról serwera Exchange, niemniej jednak jest ona dość istotna w planowaniu środowisk Hybrydowych.

DLP

Zmiany dotyczące DLP (Data Loss Protection) dotyczą wprowadzanie w OWA informacji (tips) pojawiających sie podczas tworzenia wiadomości email, dotyczących zabezpieczeń DLP. Tak jak to ma miejsce z informacjami o nieobecności osób do których piszemy (Mail Tips).

Dodatkowo wprowadzona została funkcjonalnośc DLP Fingerprint, czyli w celu zabezpieczenia przed wysłaniem „wrażliwych danych” np jakiegoś dokumentu, możemy taki dokument użyć jako template dla DLP w celu pewniejszego zabezpieczenia wycieku danych.

MAPI/HTTP

SP1 wprowadza nowy sposób komunikacji między Exchange i Outlook. Zamiast RPC/HTTP możemy teraz używać MAPI/HTTP. Nowy sposób komunikacji umożliwia lepsze diagnozowanie połączeń między Exchange a Outlook, oraz ułatwia ponowne nawiązania połaczenia Outlook po wybudzeniu komputera.

Aby korzystać z nowej komunikacji musicie posiadać Outlook 2013 SP1, oczywiście też Exchange 2013 SP1 oraz włączyć ten tryb komunikacji poleceniem:

Set-OrganizationConfig –MapiHttpEnabled $true

 

DAG without IP

Kolejną zmianą jest wspieranie rozwiązania DAG (Database Availability Group) bez podawania jego IP. Jest to rozwiązanie wspierane przez Windows 2012 R2 (Failover Clustering), dlatego do jego poprawnego działania wymagane jest zainstalowanie Exchange 2013 SP1 na Windows Server 2012 R2.

 

Jak można zauważyć wydanie Service Pack 1 miało na celu przywrócenie funkcjonalności dostępnych już w Exchange 2010, które to zostały wycofane w Exchange 2013, a o które najbardziej upominały się osoby administrujące Exchange 2013.
Również dzięki wspieraniu systemu Windows 2012 R2 mamy do dyspozycji pare nowych ciekawych funkcjonalności udostępnianych własnie przez ten system.

Print Friendly
Otagowany , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>