Exchange 2010 problem z quota warning messages

This post is also available in: angielski

 

W środowisku Microsoft Exchange 2010, Exchange wysyła wiadomości z informacją o przekroczeniu limitu quoty do właścicieli skrzynek jeżeli ich rozmiar przekroczy:

  • IssueWarningQuota – najniższy poziom quoty
  • ProhibitSendQuota – średni poziom quoty
  • ProhibitSendReceiveQuota – najwyższy poziom quoty

 

Limity Quot ustawiane mogą być na poziomie Mailbox Database lub na poziomie skrzynek.

Dla środowiska Microsoft Exchange możemy zdefiniować okno czasowe podczas, którego Exchange sprawdza skrzynki czy nie przekraczają limitów Quoty. W tym celu musimy ustawić QuotaNotificationSchedule dla Mailbox Database.

 

Jeżeli chcemy sprawdzić aktualne ustawienie QuotaNotificationSchedule możemy użyć Powershell-a jak poniżej:

Get-MailboxDatabase | select name, QuotaNotificationSchedule

aby zdefiniować okno czasowe dla QuotaNotificationSchedule w celu sprawdzania wszystkich skrzynek we wszystkich bazach codziennie w godzinach 2:00 do 4:00 w nocy używamy:

Get-MailboxDatabase | Set-MailboxDatabase -QuotaNotificationSchedule “Mon.02:00-Mon.04:00, Tue.02:00-Tue.04:00, Wed.02:00-Wed.04:00, Thu.02:00-Thu.04:00, Fri.02:00-Fri.04:00, Sat.02:00-Sat.04:00, Sun.02:00-Sun.04:00”

 

W określonym powyżej czasie, Exchange sprawdzi każdą skrzynkę i jeżeli któraś przekracza dowolny limit quoty zostanie wysłany email do właściciela skrzynki z informacją o przekroczeniu zalecanego limitu.

Niestety w przypadku Microsoft Exchange 2010 sprawdzenie skrzynki czy przekroczyła limit Quoty odbywa się inaczej.

W Microsfot Exchange 2010 SP1 każda skrzynka posiada flagę która informuje czy rozmiar skrzynki przekracza limit którejś ze zdefiniowanych Quot, wówczas taka flaga jest ustawiana dla danej skrzynki i serwer Exchange wie, że ma wysłać email z ostrzeżeniem.

 

Najgorsze jednak jest to że flaga ta dla danej skrzynki ustawiana jest jedynie w przypadku gdy rozmiar skrzynki jest większy niż 50% limitu ProhibitSendQuota.

 

Również jeżeli ustawimy tylko limit IssueWarningQuota dla danej skrzynki bez ustawienia limitu ProhibitSendQuota, wówczas nigdy nie otrzymamy ostrzeżenia o przekroczeniu limitu IssueWarningQuota message, oraz jeżeli rozmiar skrzynki jest poniżej 50% limitu ProhibitSendQuota, ostrzeżenie o przekroczeniu limitu nie zostanie wysłane !!!

 

Przykłady:

Jeżeli posiadamy skrzynkę przeznaczoną tylko i wyłącznie do odbierania wiadomości i nie ustawimy na niej limitu dla ProhibitSendQuota wówczas nie otrzymamy nigdy ostrzeżenia o przekroczeniu limitu IssueWarningQuota.

Jeżeli rozmiar skrzynki wynosi 200MB i limit IssueWarningQuota dla tej skrzynki ustawiony jest na 150MB oraz limit ProhibitSendQuota ustawiony jest na 500MB. Wówczas właściciel skrzynki nie otrzyma informacji o przekroczeniu limitu IssueWarningQuota ponieważ rozmiar skrzynki (200MB) jest mniejszy niż 50% limitu ProhibitSendQuota (250MB), dlatego flaga dla skrzynki nie zostanie ustawiona w związku z tym serwer Exchange nie wyśle wiadomości z ostrzeżeniem !

 

Jeżeli chcemy sprawdzić które skrzynki mają przekroczony limit dla Quoty lub chcemy sprawdzić kto otrzymał ostrzeżenie o przekroczeniu limitu dla danej skrzynki wówczas możemy użyć poleceń z Powershell jak poniżej:

sprawdzenie przekroczenia limitów dla skrzynek w bazie DB01:

Get-MailboxStatistics -Database DB01 | ? {$_.StorageLimitStatus -eq "IssueWarning" -OR $_.StorageLimitStatus -eq "ProhibitSend" -OR $_.StorageLimitStatus -eq "ProhibitSendReceive"} | Select DisplayName, Alias, StorageLimitStatus

 

sprawdzenie kto otrzymał wiadomość z ostrzeżeniem o przekroczeniu limitu:

Get-TransportServer | Get-MessageTrackingLog -ResultSize Unlimited -Start "08/09/2012" -MessageSubject "your mailbox is" –EventID DELIVER | Select TimeStamp, Recipients, MessageSubject

 

Podsumowując:

  • każda skrzynka posiada flagę, która jest ustawiana gdy rozmiar skrzynki przekroczy limit quoty
  • właściciel skrzynki nie otrzyma wiadomości z ostrzeżeniem o przekroczeniu limitu jeżeli limit ProhibitSendQuota nie jest ustawiony
  • flaga dla danej skrzynki będzie ustawiona jeżeli rozmiar skrzynkijest większy niż 50% limitu ProhibitSendQuota
  • właściciel skrzynki otrzyma wiadomość z ostrzeżeniem o przekroczeniu limitu wysłaną w czasie zdefiniowanym w QuotaNotificationSchedule jeżeli dla danej skrzynki aktywna jest flaga
 

 

Print Friendly
Otagowany , , , , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>