Exchange 2010 lista przekierowanych skrzynek lub z regulami do przesylania wiadomosci

This post is also available in: angielski

 

Exchange 2010 lista skrzynek z włączonym przekierowaniem wiadomości:

Często podczas administracji środowiskiem Exchange 2010 włączamy przekierowanie emaili z jednych skrzynek na inne.
Różne są powody dla których takie przekierowanie jest ustawiane.

Nie zależnie od powodu włączenia przekierowanie emaili z jednej skrzynki na inna i tak prędzej czy później zapominamy o tym przekierowaniu.
Czasami nasze przekierowania włączane są tylko na jakiś czas i zapominając o jego wyłączeniu po pewnym czasie, niepotrzebnie zapychamy dwie skrzynki zamiast jednej.

Dlatego od czasu do czasu wskazane jest aby sprawdzić w swoim środowisku które ze skrzynek mają włączone przekierowanie na inną skrzynkę i ewentualnie to przekierowanie wyłączyć jeżeli nie jest już potrzebne.

Oczywiście nikt nie będzie przeglądał kolejno w Exchange Management Console każdej skrzynki i sprawdzał czy jest włączone przekierowanie.

W celu znalezienia wszystkich skrzynek w Exchange 2010 które mają włączone przekierowanie, skorzystamy z EMS (Exchange Management Shell) oraz polecenia Get-Mailbox

Aby otrzymać listę wszystkich skrzynek znajdujących się na serwerze MX01 z włączonym przekierowaniem musimy wykonać poniższe polecenie:

Get-Mailbox -server MX01 -Filter {ForwardingAddress -like '*'} | Select-Object Name, ForwardingAddress

 

Jeżeli posiadamy duża ilość skrzynek z włączonym przekierowaniem, dobrym rozwiązaniem będzie zapisanie wyniku powyższego zapytania do pliku:

Get-Mailbox -server MX01 -Filter {ForwardingAddress -like '*'} | select-object Name,ForwardingAddress | Export-Csv "D:\Scripts\Forwarding.csv"

 

 

Exchange 2010 lista skrzynek z włączoną reguła przesyłającą wiadomości do innego odbiorcy:

O ile przekazywanie wiadomości z jednej skrzynki na drugą może włączyć tylko administrator środowiska Exchange 2010, o tyle reguły które również mogą przekazywać wiadomość do innego odbiorcy lub ja przesyłać dalej, mogą tworzyć sami użytkownicy w Microsoft Outlook.

Ponieważ dla Microsoft Exchange 2010 reguły tworzone poprzez Microsoft Outlook przechowywane są na serwerze w skrzynce użytkownika, dlatego możemy jako administrator również sprawdzić kto ma utworzoną regułę przesyłającą wiadomości do innego odbiorcy.

Aby sprawdzić pojedyńczą skrzynkę czy posiada ona regułę przekazującą (RedirectTo) lub przesyłającą (ForwardTo) wiadomości, korzystamy z polecenia jak poniżej:

Get-InboxRule -Mailbox "James Bond" | where {$_.RedirectTo} | fl MailboxOwnerID, RedirectTo

lub

Get-InboxRule -Mailbox "James Bond" | where {$_.ForwardTo} | fl MailboxOwnerID, RedirectTo

W wyniku zapytania, jeżeli na skrzynce „James Bond” uruchomiona jest reguła przesyłająca lub przekazująca wiadomości, wówczas otrzymamy listę z informacją kto jest odbiorcą wiadomości.

Aby sprawdzić wszystkie skrzynki znajdujące się na serwerze MX01 musimy wykonać poniższe polecenia:

Set-AdServerSettings -ViewEntireForest $True
$mbxs = Get-Mailbox -server MX01 -ResultSize Unlimited 
ForEach ($mbx in $mbxs){
 Get-InboxRule -mailbox $mbx.primarySMTPAddress | where {$_.ForwardTo -or $_.RedirectTo} | fl MailboxOwnerID, ForwardTo, RedirectTo 
}

 

 

 

Print Friendly
Otagowany , , , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>