Microsoft Exchange 2010 Management Pack wycofany

This post is also available in: angielski

Jeżeli ktoś szuka Management Pack dla Exchange 2010 SP1 aby go wdrożyć w swoim SCOM 2007R2 to raczej chwilowo go nie znajdzie.
Jak się okazuje po zainstalowaniu MP monitor sprawdzający ilość wolnego miejsca dla baz i logów, używał skryptu TroubleShoot-DatabaseSpace.ps1.
Niestety monitor skonfigurowany był na uruchamianie się co 5 minut oraz miał ustawiony timeout na 300 sekund. Powodowało to że monitor w większych środowiskach Exchange nie wykonywał się do końca.
Dodatkowo monitor miał ustawione domyślne parametry odnośnie ilości wolnego miejsca która musi być dostępna dla baz oraz logów (25% wolnego miejsca) i parametry te nie mogły być zmienione.

Monitor sprawdzał również generowanie logów i „prognozował” że przez następne 12 godzin logi mogą wypełnić całą dostępną wolną przestrzeń .

W związku z tym jeżeli wolne miejsce było mniejsze niż 25% dostępnej przestrzeni lub prognoza generowania logów na następne 12 godzin zakładała wypełnienie dostępnej przestrzeni, SCOM powodował kwarantanne największych skrzynek znajdujących się w danej bazie, co skutkowało brakiem dostępności tych skrzynek.

W wyniku wadliwego działania monitora, cały Management Pack został wycofany.
W chwili obecnej trwają prace nad jego poprawieniem.

Jeżeli ktoś jednak już zainstalował w swoim środowisku Management Pack dla Exchange 2010 to może zastosować doraźne rozwiązanie, które zabezpieczy go przed szkodliwym działaniem tego monitora.
Niemniej jednak nie wiadomo co innego jeszcze może się zdarzyć podczas działania monitorów z tego MP.

Rozwiązanie to można znaleźć tutaj:

Mailboxes on a database are Quarantined in an environment with System Center Operations Manager

Więcej informacji na temat skryptu TroubleShoot-DatabaseSpace.ps1

Print Friendly
Otagowany , , , , , .Dodaj do zakładek permalink.

One Response to Microsoft Exchange 2010 Management Pack wycofany

  1. Pingback:Exchange Server 2010 SCOM Management Pack ponownie dostepny - ExchangeBlog

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>