Exchange 2013 jakie zmiany

This post is also available in: angielski

Pojawienie się nowej wersji Microsoft Exchange Server 2013 wprowadza pewne zmiany w środowisku Exchange. Zmiany te dotyczą zarówno strony projektowej jak również samej administracji serwerami.

Microsoft Exchange 2013 Preview można pobrać tutaj:
http://www.microsoft.com/exchange/en-us/exchange-preview.aspx

Wymagania sprzętowe
Wymagania sprzętowe nie zmieniły się znacząco w stosunku do wymagań dla Microsoft Exchange 2010.

Nowa konsola administracyjna
W nowej wersji pojawia się nowa konsola do administrowania serwerami oraz użytkownikami. Konsola ta została nazwana EMC (Exchange Administration Center) i zastępuje konsole EMC (Exchange Management Console) oraz ECP (Exchange Control Panel).
Nowa konsola podobno ma uruchamiać się szybciej i sama jej obsługa również ma być szybka w dużych organizacjach Exchange.

Kompatybilność z innymi wersjami
Microsoft Exchange 2013 może współpracować z Exchange 2007 oraz 2010. Współpraca taka jest wspierana. Niestety o Exchange 2003 powinniśmy w tym przypadku zapomnieć gdyż jest on niekompatybilny z nową wersją Exchange.

Role Exchange
W Exchange 2013 występują jedynie dwie role serwera:

 • Mailbox Server
 • Client Access Server

Serwer z rolą Client Access Server powinien być zainstalowany w każdym Site AD.

Systemy OS dla Exchange 2013
Serwer Exchange 2013 może być instalowany na Windows 2008R2 oraz będzie mógł być instalowany na Windows 2012 nad którym trwają jeszcze prace.
Natomiast Exchange Management Tools możemy zainstalować dodatkowo na Windows 8 oraz Windows 7 SP1

Klienci wspierani przez Exchange 2013
Exchange 2013 Preview wspiera obsługę poniższych klientów pocztowych:

 • Outlook 2013 Preview
 • Outlook 2010 Sp1
 • Outlook 2007 SP3
 • Entouragge 2008 dla MAC, We Services Edition
 • Outlook for MAC 2011

RPC over HTTPS
Nowa wersja serwera nie będzie wspierała RPC. Komunikacja będzie wykorzystywała jedynie RPC over HTTPS

Poprawa wydajności
W nowej wersji przebudowany został mechanizm zapisu do baz, dzięki czemu proces zapisu i odczytu z dysków gdzie znajdują się bazy ma przyśpieszyć.
Przebudowane zostały również logi transakcji (Transaction logs) co ma skrócić czas przełączania baz w DAG w przypadku awarii baz Exchange.

Foldery Publiczne
Koniec z bazami folderów publicznych. Foldery publiczne w Exchange 2013 będą znajdowały się w specjalnych skrzynkach w zwykłych bazach Exchange gdzie znajdują się również skrzynki użytkowników. Każda skrzynka przeznaczona na foldery publiczne, przechowywała będzie hierarchie oraz zawartość folderów publicznych.
Rozwiązanie takie umożliwia zapewnienie wysokiej wydajności dla folderów publicznych, ponieważ w DAG skrzynka z folderami publicznymi będzie podlegać ciągłej replikacji jak normalne skrzynki emailowe.

Zarządzanie Folderami Publicznymi odbywać się będzie teraz przy pomocy konsoli EAC (Exchange Administration Center), nie będzie do tego wymagane osobne narzędzie.

OWA Offline
Nowa wersja OWA oraz Exchange 2013 ma zapewniać dostęp offline przez OWA. Oczywiście wszystko to będzie uzależnione od wspierania takiego rozwiązania przez przeglądarkę internetową do obsługi OWA.
Rozwiązanie takie znane jest już z poczty Gmail oraz przeglądarki Chrom, gdzie po instalacji odpowiedniego dodatku można bez problemu przeglądać skrzynkę nie będąc online.

MailFlow
Jak już wiadomo Exchange 2013 nie będzie posiadał roli Hub Transport (HT).
Przepływ wiadomości w organizacji Exchange 2013 ma być zapewniony przez serwery z rolą Client Access Server, które będą stanowiły Front End serwisu transportowego. Natomiast serwery z rolami Mailbox Server będą zapewniały Hub Transport service oraz Mailbox Transport service.
Poniżej poglądowy schemat przedstawiający obsługę ruchu (MailFlow) w Exchange 2013:

Exchange2013_MailFlow

Swoją drogą ciekawe czy nowa wersja Exchange 2013 będzie wspierała wpisywanie litery ś (Alt+s) na komputerach MAC, czy nadal będzie powodowała wysłanie emaila tak jak Exchange 2010.

Więcej informacji na temat zmian jakie wnosi ze sobą Microsoft Exchange 2013 możecie znaleźć tutaj:
http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb124558(EXCHG.150).aspx 

Print Friendly
Otagowany , , , , , .Dodaj do zakładek permalink.

2 Responses to Exchange 2013 jakie zmiany

 1. TARZAN mówi:

  „Swoją drogą ciekawe czy nowa wersja Exchange 2013 będzie wspierała wpisywanie litery ś (Alt+s) na komputerach MAC, czy nadal będzie powodowała wysłanie emaila tak jak Exchange 2010.”

  Jest gorzej, nawet w windzie nie wpiszesz Ś bo od razu wysyła pocztę w OUT2013.

  • Remigiusz Szatkowski mówi:

   W której Windzie ? Testowałem z Windows 8 i Outlook 2013 i bez problemów można wpisać ś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>