Exchange 2010 kolejka do folderów publicznych

This post is also available in: angielski

W środowisku Microsoft Exchange 201o z serwerami na których znajdują się bazy folderówstosmaili publicznych, czyli posiadacie przynajmniej dwa serwery z bazami folderów publicznych replikowanych między sobą, z pewnością spotkacie się z takim problemem, że po wyłączeniu jednego z tych serwerów na dłuższy czas, wiadomości które mają zostać dostrczone do folderów publicznych utykaja w kolejkach.

Dzieje się tak zazwyczaj kiedy wyłączamy serwer który jest domyślną bazą folderów publicznych dla baz ze skrzynkami.

Wówczas nie pomaga ustawienie na bazach ze skrzynkami domyślnej innej bazy folderów publicznych, wiadomości które mają dotrzeć do folderów publicznych cały czas znajduja się w kolejkach na serwerach HT i próbują dostać się do bazy folderów publicznych wyłączonego serwera.

Po włączeniu serwera wiadomości są natychmiast dostarczane.

W związku z tym pojawia się pytanie gdzie podziała się HA, redundancja itp, skoro mamy dwie bazy folderów publicznych replikujące się między sobą to dlaczego wyłaczenie jednego serwera uniemożliwia prace z folderami publicznymi.

Jeżeli trochę poszukamy w internecie to okazuje się, że problem ten jest znany Microsoftowi i co ciekawe nie jest on poprawiony w żadnym RU dla Exchange 2010 SP2.

Aby zapewnić sobie ciągłość funkcjonowania folderów publicznych nawet podczas wyłączenia jednego z serwerów z bazą folderów publicznych musimy mieć zainstalowany przynajmniej RU4 dla Exchange 2010 SP2 oraz musimy zmodyfikować jeden plik konfiguracyjny.

Jest to plik EdgeTransport.exe.config który znajdziemy w katalogu:

C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V14\Bin

Wystarczy otworzyć ten plik i dodać w nim poniższą linijkę:

<add key="SmartRoutingForPublicFoldersEnabled" value="True" />

następnie zapisać zmiany i zrestartować usługę Exchange Transport.

Czynność tą musimy powtórzyć na każdym z serwerów z rolą Hub Transport.

 

Print Friendly
Otagowany , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>